Maszyny rolnicze

Maszyny rolnicze

Posiadając gospodarstwo rolne ma się do czynienia z różnymi maszynami rolniczymi. Opryskiwacze, pługi, kosiarki, kultywatory, zgrabiarki, kombajny, sieczkarnie, siewniki i wiele wiele innych. Niegdyś były one napędzane ręcznie bądź przy pomocy zwierząt, lecz dzisiaj albo pracują same, albo ciągnięte są za pomocą ciągnika.

To jakie maszyny posiada rolnik w dużej mierze zależy od tego, co uprawia i jakie zwierzęta hoduje. W dzisiejszych czasach ma on do dyspozycji niezwykle nowoczesne sprzęty, które w znaczący sposób ułatwiają pracę na roli i jej komfort. Nie każdy rolnik jednak decyduje się na kupno maszyn, które zazwyczaj są bardzo drogie, a wykorzystuje się je czasami tylko przez kilka czy kilkanaście dni w roku. W takiej sytuacji można zlecić wykonanie danych prac innemu gospodarzowi posiadającemu potrzebny do tego sprzęt bądź wypożyczyć go od firmy, która się tym zajmuje.

Praktycznie każdy rolnik posiada jednak ciągnik. Wspomniane wcześniej maszyny zawsze w jakiś sposób można sobie zorganizować i z pewnością łatwiej jest wypożyczyć sam sprzęt niż cały „komplet” razem z traktorem zwłaszcza jeśli chodzi o małe wsie. Bardzo przydatną rzeczą jest agregat prądotwórczy do ciągnika. Jest to urządzenie napędzane jego wałkiem i za jego pomocą można zasilać różne urządzenia elektryczne.